Tvarumas yra labai aktuali tema ir apie tai girdite kiekvieną kartą, kai kalba technologijų vadovas. Vienai nedidelei olandų įmonei tai daugiau nei madingas žodis.
Aš kalbu apie Fairphone; įmonė, gaminanti telefonus, skirtus tarnauti ištisus penkerius metus ar ilgiau ir pagamintus iš tvarių medžiagų, taikant sąžiningą praktiką. Didelės įmonės, tokios kaip „Apple“ ir „Samsung“, turėtų gėdytis dėl nesugebėjimo ar nenoro būti tokios pat sąžiningos vartotojų, darbuotojų ir visos planetos atžvilgiu.
Daugelis vartotojų pirmą kartą apie „Fairphone“ išgirdo tada, kai įmonė daro kažką nepaprasto ir vertingo naujienų, pavyzdžiui, palaiko 2019 m. parduodamus telefonus su programine įranga ir saugos naujiniais dar ilgai po to, kai komponentus gaminančios įmonės nustojo veikti. svarbiausia, kad jie nebaigti ir kad 2019 m. telefonas bus palaikomas iki 2026 m.
Fairphone nėra tobulas. Pavyzdžiui, „Apple“ pirmiausia naudoja perdirbtą aliuminį „iPhone“, o „Google“ naudoja 100 % perdirbtą aliuminį „Pixel“, o „Fairphone“ naudoja etiškai išgaunamą ir lydytą aliuminį Fairphone 4. Tačiau mes žinome tokius dalykus, nes bendrovė taip pat aiškiai kalba apie savo trūkumus. , kurią ji kompensuoja fiziškai perdirbdama vieną išmanųjį telefoną kiekvienam parduodamam telefonui.
Vis dėlto tvarumas yra daugiau nei ekologiškumas. Svarbu elgtis sąžiningai su darbuotojais, o „Fairphone“ suteikia pragyvenimui reikalingą atlyginimą žmonėms, kuriantiems jos gaminius – 2020 m. Kinijos darbuotojai gavo papildomą keturių mėnesių atlyginimą kaip metinę premiją, kad įsitikintų, jog jiems buvo mokama pakankamai. Ji taip pat naudoja sąžiningos prekybos medžiagas, o tai reiškia, kad ji moka daugiau už auksą ir volframą iš Ruandos, o ne pirkdama auksą, išgautą prastomis sąlygomis kitur. Kadangi „Fairphone“ neturi išteklių naudoti 100 % perdirbtų medžiagų, ji sunkiai dirba siekdama užtikrinti, kad iškastų medžiagų, kurias turi pirkti, tiekimo grandinėje nekiltų konfliktų, o darbuotojams būtų tinkamai atlyginta.
Būti sąžiningam vartotojų atžvilgiu yra galbūt svarbiausia tvarumo dalis. „Samsung“ savo „Galaxy S“ telefonuose gali naudoti perdirbtus žvejybos tinklus, tačiau jiems sulūžus jie beveik neabejotinai atsidurs elektroninių atliekų kalne. Galima nusipirkti kai kurių dalių telefono remontui, pvz., „Galaxy S“, „Pixel“ ar „iPhone“, tačiau taip pat labai sunku atlikti net nedidelį remontą, pavyzdžiui, pakeisti akumuliatorių. Daugumai žmonių protingiausia yra nusipirkti naują.
Ne taip su kažkuo, pavyzdžiui, „Fairphone 4“. Jis tiekiamas su atsuktuvu, kurį reikia išardyti, jis pagamintas taip, kad jį būtų lengva taisyti, dalys yra lengvai prieinamos ir palyginti pigios iš pačios įmonės, o telefono viduje Netgi rasite išmontavimo patarimų ir diagramų.
Kartu su visa penkerių metų garantija, kuri apima beveik viską, išskyrus tyčinį piktnaudžiavimą, greičiausiai išlaikysite savo telefoną ilgą laiką. Labai tikiuosi, kad bendrovė galės pristatyti kitą modelį į Šiaurės Ameriką.
Kaip galbūt supratote, aš tikrai žaviuosi „Fairphone“ veikimu ir manau, kad jūs taip pat turėtumėte. Taip pat man kyla vienas didelis klausimas – kodėl „Apple“ ir „Samsung“ negali būti vienodi?
Suprantu masto problemą. Sunkiau įsigyti perdirbtų ir sąžiningos prekybos medžiagų 100 milijonų telefonų nei tik keliems milijonams. Taip pat suprantu, kad „Apple“ ir „Samsung“ gali ir galėtų sau tai leisti, jei ne akcininkai, kurie verčia užsidirbti dolerį virš visų dalykų. Tai su sąlyga, kad kuri nors įmonė net nori tai išbandyti.
Tas pats pasakytina ir apie programinės įrangos palaikymą. Pastangos teikti papildomą paslaugą kainuoja. Daug pinigų. „Fairphone“ nori išleisti vienodą procentą galimo pelno, o „Samsung“ ir tam tikru mastu „Apple“ – ne.
Ir taisoma tik tiek, kiek Apple ir Samsung dėl visuomenės spaudimo. Atrodo, kad nė viena įmonė nėra iš tikrųjų suinteresuota leisti jums pasikeisti bateriją ar pataisyti sugedusį ekraną, kaip rodo tai, kaip sunku tai padaryti.
Pabandyti atsakyti į savo klausimą – manau, kad „Apple“ ir „Samsung“ galėtų būti tokie pat tvarūs kaip „Fairphone“, jei kuri nors įmonė to tikrai norėtų. Tai sutrikdytų jų galimybes spausdinti pinigus ir pildyti savo bei investuotojų banko sąskaitas, todėl greičiausiai to niekada nebus.