Viskas prasidėjo vieną dieną, kai žaidžiau Fortnite su žmona ir sūnumi. Naudojau Samsung Galaxy Z Fold 4 (atsidaro naujame skirtuke) su mano mėgstamiausiu mobiliuoju valdikliu (atsidaro naujame skirtuke) – GameSir X2 – ir aš pastebėjau, kad man skauda akis pažaidus maždaug valandą. Man ką tik prieš du mėnesius suėjo 37 metai ir žinojau, kad artėjant stebuklingam 40 metų amžiui, tokie dalykai tiesiog prasidės.
Pasakiau sau, kad pagaliau turi būti laikas gauti akinius. Negaliu turėti tobulo regėjimo amžinai, bet, kaip paaiškėjo, mano problemos neturėjo nieko bendra su dėmesio sutelkimu į kažką arti ar toli nuo veido. Visa tai buvo susiję su ekrano tipu, į kurį žiūrėjau.
Per pastaruosius keturis mėnesius problema pradėjo stiprėti. Mano akis pradėdavo skaudėti vis anksčiau, o prieš kelias savaites pradėjau pykinti vien *žiūrėdamas* į telefoną. Tai pasiekė tašką, kai negalėjau naudotis savo telefonu ilgiau nei 30 sekundžių be pykinimo ir žinojau, kad turiu tai išsiaiškinti kuo greičiau.
Problema ta, kad nėra lengvo sprendimo visiems, kenčiantiems nuo šios problemos, net jei kol kas radau tvarstį. Jei pažvelgus į telefoną jus kankina atsitiktiniai galvos skausmai, pykinimo priepuoliai ar bendras akių įtempimas, galite būti panašus į mane.
Kas yra PWM ir kodėl kai kurie žmonės yra jautrūs?
Būdamas didžiulis OLED ekranų išmaniuosiuose telefonuose šalininkas, buvau nusiminęs sužinojęs, kad mano pasirinktas ekrano tipas greitai tapo didžiausiu mano priešu. Nagrinėjama problema, vadinama PWM jautrumu – PWM reiškia impulso pločio moduliaciją – ir tai susiję su tuo, kaip skaitmeniniai ekranai pritemsta, kai veikia mažesniu nei 100 % ryškumu.
Labai supaprastinta tvarka, štai kas nutinka. Esant 100 % šviesumui, apšviečiami visi OLED ekrano pikseliai, kurie nerodo tikros juodos spalvos. Kai ekranas pritemsta (dažniausiai tai daroma automatiškai daugelio žmonių telefonuose, kai jie įeina į tamsias ar šviesesnes vietas), galite nustebti pastebėję, kad pikseliai iš tikrųjų nesumažina ryškumo. Visi apšviesti pikseliai visada yra 100 % šviesūs.
Rodo pakaitomis šviesias ir blankias dalis, kad apgautų žmonių smegenis ir manytų, kad ekranas yra blankesnis, nei yra iš tikrųjų.
Galų gale, tai ekranas, sudarytas iš šviesos diodų. Paprastai jie yra įjungti arba išjungti. Nėra tarpinės būsenos.
Vietoj to, jis pradeda kaitalioti nepastebimas visiškai atskirtų taškų linijas, einančiomis visame ekrane. Pavyzdžiui, jei naudojate 50% ryškumą, 50% ekrano iš tikrųjų yra visiškai padengta pikseliais, o kiti 50% yra visiškai uždengti pikseliais, kiekviena sekcija keičiasi itin dideliu greičiu.
Žemiau pateiktame GIF pavaizduota, kaip PWM pritemdymas atrodo „Google Pixel 7 Pro“, esant maždaug 40 % ryškumui.
Didėjant tamsesnėms sritims, jūsų akys apgaunamos, o smegenys sujungia šviesias ir tamsias linijas į vieną „blankesnį“ ekraną. Pagalvokite, kaip veikia apverčiama eskizų knyga, ir įsivaizduosite panašų efektą.
Kaip toks žmogus kaip aš gali išspręsti tokią problemą? Deja, tai nėra taip „lengva“, kaip nueiti pas optometristą ir pasiimti akinius. Mano regėjimas vis dar yra 20/20 ir tiesiogine prasme mano akyse nėra nieko blogo, nepaisant to, ką gali pasiūlyti kai kurie klientų aptarnavimo atstovai iš įmonių.
Daugumoje šiuolaikinių išmaniųjų telefonų PWM pritemdymo dažnis yra 240 Hz arba mažesnis, todėl atsiranda PWM jautrumas.
Įsigilinęs vis giliau į triušio duobę, greitai supratau, kad nesu vienas. Ši problema kyla daugelį metų, tačiau ji tik pablogėjo, nes ekranų gamintojai, tokie kaip „Samsung“, nuolat mažina ekrano pritemdymo dažnį.
Daugumos šiuolaikinių išmaniųjų telefonų, kuriuose naudojamas PWM pritemdymas, PWM pritemdymo dažnis sumažėjo iki 240 Hz, o tai, remiantis mano paties atliktais pastarųjų kelių savaičių tyrimais, kenkia visiems, turintiems PWM jautrumą. Tiesą sakant, atrodo, kad daugumai PWM jautrių žmonių reikia naudoti ekraną, kurio PWM pritemdymo dažnis yra bent 500 Hz.
Kuo šis skaičius didesnis, tuo rečiau surasite ką nors besiskundžiančių, kad jaučiasi nepatogiai ar serga.
Greitas tvarsliava yra visada išlaikyti 100% telefono ryškumą – akivaizdu, kad tai nėra idealus sprendimas.
Greitas tvarsliava – visada palaikyti 100 % telefono ryškumą. Akivaizdu, kad tai nėra idealu, nes tai reiškia, kad jūsų telefonas beveik neabejotinai jausis taip, lyg akintų jus tamsiame kambaryje, tačiau kol telefonų originalios įrangos gamintojai nepradės keisti dalykų, tai yra greičiausias sprendimas.
Štai kodėl aš naudoju Motorola ThinkPhone (atsidaro naujame skirtuke) pastarąsias kelias savaites turi OLED ekraną su 720 Hz PWM pritemdymo dažniu. Tokiu būdu galiu palikti įjungtą prisitaikantį ryškumą ir vis tiek praleisti dieną be galvos skausmo.
Tai ne tik OLED
Naršymas po forumus (atsidaro naujame skirtuke) ir subredditai (atsidaro naujame skirtuke) Skirdamas PWM jautrumui, pastebėjau, kad daugelis žmonių linkę kaltinti OLED dėl savo PWM jautrumo problemų ir trokšta LCD telefonų laikų.
Nors tiesa, kad kai kurie skystųjų kristalų telefonai naudoja nuolatinės srovės pritemdymą, o ne PWM pritemdymą – nuolatinės srovės pritemdymas iš tikrųjų sumažina LCD foninio apšvietimo ryškumą, o ne mirgėdamas jį įjungia ir išjungia – telefonų gamintojai gali padaryti keletą dalykų, kad pašalintų PWM jautrumą vis dar naudodami OLED ekranus. .
Mažesnis PWM pritemdymo dažnis padeda sumažinti OLED perdegimą, tačiau kai kurie vartotojai labai suserga.
Televizorių rinkoje tokios kompanijos kaip Sony ir LG gamina savo OLED televizorius be PWM pritemdymo. Dėl to ekranas visiškai nemirga, bet, deja, OLED savininkams, padidėja tikimybė, kad gali įvykti nuolatinis perdegimas.
Pasirodo, viena iš priežasčių, kodėl tokios įmonės kaip „Samsung“ tapo tokios agresyvios mažindamos PWM dažnį, yra ta, kad tai padeda išjungti OLED pikselius, o tai savo ruožtu sumažina įdegimą. Ironiška, bet „Samsung“ savo QLED televizoriuose naudoja PWM (atsidaro naujame skirtuke) net jei manoma, kad tokio tipo televizoriai neturėtų nukentėti nuo galimo perdegimo.
Netgi TCL LCD televizoriai (atsidaro naujame skirtuke) (kaip ir tas, kurį naudoju kaip monitorių) naudoja juokingai mažą 120 Hz PWM dažnį, kad pritemdytų jų foninį apšvietimą, ir kai kurie vartotojai pranešė, kad dėl to atsiranda PWM jautrumas.
Netgi TCL LCD ir Samsung QLED televizoriai naudoja juokingai mažą 120 Hz PWM dažnį, kad pritemdytų foninį apšvietimą.
Net jei buvo naudojamas telefonas su LCD ekranu faktinis sprendimas, 2023 m. jokie aukščiausios klasės telefonai nenaudoja LCD. Daugelis geriausių pigių telefonų (atsidaro naujame skirtuke) naudokite skystųjų kristalų ekraną, tačiau, kaip galite spėti, šie telefonai neturi itin aukštos kokybės kamerų ar našumo, kaip brangesni OLED analogai.
Sprendimo kūrimas
Taigi tai veda prie kito mano klausimo. Kodėl pasaulyje tokios kompanijos kaip „Samsung Display“ nežino apie šią problemą ir ko reikės, kad viskas pasikeistų? Kai kurie sprendimai, tokie kaip „Eazeye“. (atsidaro naujame skirtuke) išspręskite tai ekstremaliais būdais, naudodami natūralų apšvietimą kaip foninį apšvietimą, bet turiu geresnį, nors ir ilgalaikį, sprendimą.
Triukšmas. Daug ir daug triukšmo.
Jei pažvelgę į telefoną jus kankina galvos skausmas, pykinimas ar akių įtempimas, pabandykite kelias dienas padidinti ryškumą iki 100% ir pažiūrėkite, ar tai padeda. Jei taip, praneškite mums ir savo telefono bei operatoriaus klientų aptarnavimo komandai.
Telefonai neprivalo naudoti žemų PWM pritemdymo dažnių, tačiau populiariausiuose „Galaxy“ ir „iPhone“ modeliuose, deja, tai yra.
Ekranai neturi naudoti PWM tokiu žemu dažniu. Keletas Motorola telefonų, įskaitant…